Coś dla elektryków - o transformatorach

ych. Oba uzwojenia są zazwyczaj odseparowane galwanicznie, co oznacza, że nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Wyjątkiem jest autotransformator, w którym uzw

Coś dla elektryków - o transformatorach transformatory suche

Transformator i kilka faktów z Wikipedii

Obwodami elektrycznymi transformatora są uzwojenia osadzone na kolumnach. Wykonuje się je z izolowanych przewodów miedzianych lub aluminiowych.


Oba uzwojenia są zazwyczaj odseparowane galwanicznie, co oznacza, że nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Wyjątkiem jest autotransformator, w którym uzwojenie pierwotne i uzwojenie wtórne posiadają część wspólną i są ze sobą połączone galwanicznie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Jak jest zbudowany transformator?


Jak wygląda transformator i z czego jest zbudowany? Podstawowy transformator składa się z dwóch istotnych części ? stalowego rdzenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kolumny nawija się uzwojenie oraz jarzm. Najczęściej rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich i odpowiednio izolowanych blach, które dodatkowo są silnie nakrzemione. Natomiast obwody elektryczne transformatora, którymi są uzwojenia osadzone na kolumnach, są wykonane w izolowanych przewodów miedzianych albo aluminiowych. Uzwojenia są od siebie odseparowane, co oznacza że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, za to energia jest przekazywana przez pole magnetyczne.


Dlaczego cena prądu tak wzrasta?


W dzisiejszym artykule postanowimy znaleźć przyczyny regularnie podnoszonych cen prądu w naszym kraju. Jak to jest, że mamy obecnie jedne z najdroższych cen prądu w Europie, a zarobki w Polsce są przecież ponad dwukrotnie niższe niż na przykład w Belgii, Holandii, Danii, Niemczech, nie mówiąc już o takich krajach jak Islandia. Co ciekawe ceny na przykład transformatorów elektrycznych jakoś specjalnie się nie różnią. Wszystko przez to, że energia w Polsce pochodzi z mało opłacalnego węgla, który w ostatnich latach po prostu drożeje. Co tu dużo mówić ? sprowadzamy węgiel z Rosji i to wszystko w połączeniu z paktami klimatycznymi powoduje, że energia w Polsce drożeje i jest tak ogromnie kosztowna.